Wpisz swoje zapytanie - resztę pozostaw nam
Wyniki wyszukiwania:
Wzrost popularności seriali kostiumowych: dlaczego zdobywają one coraz większe grono fanów?
08

Maj

2024

Kobiety, które zmieniły bieg historii: Nieznane opowieści o wpływowych kobietach na przestrzeni wieków

Historia kobiet stanowi odrębną dziedzinę badań, często traktowaną jako podkategoria historii społecznej. Wśród znaczących historyków, którzy przyczynili się do rozwoju studiów nad historią kobiet, znajdują się Anna Żarnowska i Maria Bogucka. Wpływowe kobiety przez wieki kształtowały naszą historię, często pozostając w cieniu swoich męskich odpowiedników. Takie chociażby, jak bohaterka serialu „Sisi”.

Te niedoceniane opowieści o wpływowych kobietach, takich jak cesarzowa Sisi, Maria Skłodowska-Curie czy Coco Chanel, ukazują ich ogromny wpływ kulturowy i społeczny, redefiniując rozumienie wkładu kobiet w historię. W kolejnych akapitach tego artykułu ujawnimy znaczące osiągnięcia i wyzwania, z którymi musiały się zmierzyć te niezwykłe postacie, dając świadectwo niezachwianej siły i determinacji.

Nieopowiedziane historie

Historię austriackiej cesarzowej Sisi, amancypantki i buntowniczki, można śledzić na kanale Epic Drama. O innych opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Joanna d'Arc, młoda bohaterka francuska, poprowadziła armię francuską do wielu zwycięstw podczas Wojny Stuletniej. Jej niezłomność i odwaga do dziś inspirują nie tylko historyków, ale i zwykłych ludzi na całym świecie. Współczesne filmy i literatura często przedstawiają ją jako symbol męstwa i poświęcenia, ale rzadko podkreślają jej strategiczne umiejętności i wpływ na przebieg konfliktów militarnych.

W dziedzinie nauki, May-Britt Moser, odkrywczyni "systemu GPS mózgu", została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2014 roku. Jej prace zmieniły sposób, w jaki rozumiemy nawigację i orientację przestrzenną w mózgu, otwierając nowe możliwości dla badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi. To odkrycie, choć przełomowe, często jest przysłaniane przez osiągnięcia jej kolegów.

Na polu ochrony środowiska i praw kobiet, Marjory Stoneman Douglas walczyła o zachowanie Everglades i była orędowniczką praw kobiet. Jej działania miały kluczowe znaczenie dla ochrony tych unikalnych terenów w USA, a jej wysiłki w zakresie praw kobiet pomogły otworzyć drogę dla przyszłych pokoleń aktywistek. O jej wkładzie rzadko się mówi, co pokazuje, jak ważne jest przypominanie o osiągnięciach kobiet.

Wpływ kulturowy i społeczny

Praca Marii Skłodowskiej-Curie miała ogromny wpływ na rozwój leczenia raka i technologii rentgenowskiej. Jej badania nad radioaktywnością, w tym odkrycie radu i polonu, przyczyniły się do postępów w zrozumieniu struktury atomowej. Te odkrycia miały kluczowe znaczenie dla różnych dziedzin, takich jak medycyna, archeologia czy badania kosmiczne, co pokazuje, jak jedna osoba może wpłynąć na wielorakie aspekty życia, również społeczne i kulturowe.

Coco Chanel zrewolucjonizowała świat mody, wprowadzając proste i wygodne sukienki z dżerseju oraz oszałamiające kapelusze, a także elementy garderoby męskiej, takie jak garnitury, koszule i krawaty do damskiej mody. Jej podejście do kolorów i materiałów, wybór stonowanych barw i luksusowych tkanin jak jedwab czy kaszmir, oraz wprowadzenie kultowych perfum Chanel No. 5, miały trwały wpływ na przemysł modowy i sposób, w jaki kobiety wyrażają siebie przez ubiór.

Helen Keller, mimo swoich ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, stała się ikoną walki o prawa osób z niepełnosprawnościami, współzałożycielką ACLU i członkinią założycielką Światowego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Intelektualnymi. Jej działania i osiągnięcia zmieniały postrzeganie niepełnosprawności, podkreślając, że osoby z niepełnosprawnościami mogą prowadzić pełne i satysfakcjonujące życie oraz wnosić wartościowy wkład w życie społeczne.

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie, urodzona w Warszawie w 1867 roku, była polską fizyczką i chemikiem, która wniosła znaczący wkład w dziedzinę radioaktywności. Od wczesnych lat wykazywała zdolności językowe i naukowe, co pozwoliło jej na studia na Sorbonie w Paryżu od 1891 roku. Jej małżeństwo z naukowcem Pierre'em Curie w 1895 roku zaowocowało rozwojem badań nad zjawiskiem promieniotwórczości, co przyniosło im wspólnie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku.

Skłodowska-Curie zdobyła swoją drugą Nagrodę Nobla w 1911 roku, tym razem w dziedzinie chemii, za swoje zasługi w rozwoju chemii poprzez odkrycie pierwiastków radu i polonu. Jest pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, pierwszą osobą, która otrzymała dwukrotnie tę nagrodę, oraz jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych (fizyka i chemia). Skłodowska-Curie odkryła dwa nowe pierwiastki, polon i rad, oraz rozwinęła teorię radioaktywności.

Zmarła w 1934 roku na aplastyczną anemię, chorobę prawdopodobnie spowodowaną jej intensywnym narażeniem na promieniowanie. Jej prace zostały uhonorowane wieloma nagrodami i wyróżnieniami, w tym nazwaniem na cześć jej i jej męża pierwiastka chemicznego, curium. Skłodowska-Curie jest uważana za założycielkę radiochemii i medycznej radiologii, a także była pierwszą kobietą, która objęła stanowisko profesora na Uniwersytecie Paryskim. Jej odkrycia miały znaczący wpływ na rozwój nauki i są nadal wykorzystywane.

Elinor Ostrom

Elinor Ostrom, wyróżniona Nagrodą Nobla w dziedzinie Ekonomii, jest pierwszą kobietą, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Specjalizująca się w ekonomii politycznej, Ostrom zdobyła uznanie za swoje badania nad zarządzaniem wspólnymi zasobami (common pool resources), takimi jak lasy, zbiorniki wodne, pola naftowe czy systemy irygacyjne. Wraz z mężem Vincentem założyła w 1973 roku warsztaty z Teorii Polityki i Analizy Polityki na Uniwersytecie Indiana, które przyczyniły się do rozwoju tych dziedzin.

Ostrom opracowała osiem zasad skutecznego zarządzania zasobami wspólnymi, które obejmują między innymi jasno określone granice, zgodność zasad z lokalnymi warunkami oraz mechanizmy rozwiązywania konfliktów. Jej prace, w tym szczególnie znana publikacja "Governing the Commons: The Evolution of Institutions for Collective Action", zrewolucjonizowały sposób postrzegania zarządzania dobrami wspólnymi, podważając tradycyjne przekonania o nieefektywności zarządzania wspólną własnością.

Znaczący wpływ badań Ostrom obserwuje się w dziedzinach takich jak ekonomia środowiskowa, nauki polityczne i socjologia, gdzie jej idee dotyczące zarządzania i polityki są nadal aktualne w debatach o zmianach klimatycznych i zrównoważonym rozwoju. Ostrom podkreślała, jak małe grupy mogą skutecznie rozwiązywać problemy środowiskowe poprzez lokalne zarządzanie, tworzenie reguł i sankcji.

Coco Chanel

Coco Chanel, znana również jako Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się w 1883 roku w małym miasteczku na południu Francji. Już w wieku 18 lat rozpoczęła swoją karierę jako projektantka i modelka w Paryżu, zdobywając uznanie dzięki swojemu śmiałemu i nowoczesnemu stylowi. W 1913 roku otworzyła swój pierwszy butik, który szybko zyskał popularność wśród elity paryskiej.

Przełom w jej życiu było spotkanie Étienne'a Balsana, który wprowadził ją do wyższych sfer i sfinansował jej pierwszy salon. Następnie poznała Arthura Capela, który stał się jej kochankiem i również wspierał finansowo, umożliwiając otwarcie drugiego salonu. Projektowanie Chanel było inspirowane jej własnym stylem, który charakteryzował się prostotą, elegancją i praktycznością.

Coco Chanel zasłynęła z wprowadzenia „małej czarnej sukienki”, mimo że czarny kolor był wówczas kojarzony przede wszystkim z żałobą. Zrewolucjonizowała modę kobiecą, eliminując zbędne ozdoby i kładąc nacisk na komfort. Jej logo, składające się z dwóch splecionych liter C, symbolizuje jej oraz jej długoletniego partnera, Arthura 'Boya' Capela.

Rosalind Franklin

Rosalind Franklin, urodzona w 1920 roku, była brytyjską chemiczką i krystalografem rentgenowskim. Odegrała kluczową rolę w odkryciu struktury DNA. Już jako ekspertka w dziedzinie krystalografii rentgenowskiej, dołączyła do zespołu w King's College London w 1951 roku. Franklin odkryła, że DNA może występować w dwóch formach, A i B, regulując poziom wilgotności w komorze próbki. W maju 1952 roku wykonała Zdjęcie 51, które jasno ukazało podwójną helisę formy B.

Jej prace nad RNA w wirusach, takich jak polio i wirus mozaiki tytoniu, po opuszczeniu King’s College, również przyniosły znaczące odkrycia. Franklin jest znana z badań nad strukturami molekularnymi DNA, RNA, wirusów, węgla i grafenu. Studiowała nauki przyrodnicze na Newnham College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie ukończyła studia w 1941 roku, a w 1945 roku uzyskała doktorat na podstawie pracy dotyczącej gęstości i porowatości węgla.

Jej zdjęcia dyfrakcji rentgenowskiej DNA, zwłaszcza Zdjęcie 51, były kluczowe w ustaleniu struktury DNA. Franklin pracowała blisko z Raymondem Goslingiem, który wykonał słynne Zdjęcie 51. Mimo, że jej praca nad DNA była znacząca, równie ważne były jej badania nad strukturą wirusów. Nie była świadoma nieautoryzowanego udostępniania swoich danych, dlatego nie czuła się pokrzywdzona.

Helen Keller

Urodzona 27 czerwca 1880 roku w Tuscumbia, Alabama, Helen Keller straciła zdolność słyszenia i widzenia w wyniku choroby w wieku 19 miesięcy. Znana jako wybitna autorka i ikona ruchu na rzecz praw osób niepełnosprawnych oraz osób głuchoniewidomych, Helen Keller zyskała uznanie na całym świecie. Jej życie i wpływ zostały również przedstawione w sztuce Williama Gibsona "Cudotwórca", która eksploruje tematy takie jak wytrwałość, transformacja, percepcja i osąd, komunikacja oraz miłość.

Od najmłodszych lat Helen uczyła się poznawać świat za pomocą dotyku i węchu. Nauczyła się wykonywać różne czynności, takie jak dojenie krów, naśladując działania innych. W wieku sześciu lat jej rodzina zatrudniła Anne Sullivan, absolwentkę Perkins Institute for the Blind w Bostonie, jako prywatną nauczycielkę Helen. Anne wprowadziła Helen w świat komunikacji za pomocą alfabetu manualnego, zaczynając od słowa "woda". Helen szybko nauczyła się kojarzyć znaki ręczne z literami, co otworzyło drogę do jej edukacji.

Helen Keller opanowała Braille'a, nauczyła się czytać z ruchów warg i nawet zaczęła mówić. Uczęszczała do Perkins Institute for the Blind, a później do Wright-Humason School for the Deaf w Nowym Jorku. W 1902 roku napisała swoją autobiografię, "Historia mojego życia", która odniosła finansowy sukces i została opublikowana w Polsce dwa lata później. Helen Keller podróżowała po świecie, wygłaszając przemówienia i stając się znaną na całym świecie. Pomogła również założyć American Foundation for the Blind.

Ada Lovelace

Ada Lovelace, urodzona w 1815 roku jako Augusta Ada Byron, już od najmłodszych lat wykazywała wybitne zdolności matematyczne i naukowe, co było niezwykłe dla kobiety w tamtych czasach. Była jedynym legalnym dzieckiem słynnego poety, Lorda Byrona. Jej matka, Annabella Milbanke, matematyczka, zadbała o solidną edukację córki, unikając przy tym wpływu poezji, obawiając się, że Ada odziedziczy "szaleństwo" swojego ojca.

Zainteresowanie Lovelace mechaniką i maszynami zaowocowało współpracą z Charlesem Babbage'em, zwanym "ojcem komputera". Ada zrozumiała, że maszyny takie jak zaprojektowany przez Babbage'a analityczny silnik mogą być używane nie tylko do obliczeń numerycznych, ale również do realizacji zadań takich jak tworzenie muzyki czy grafiki. Jej prace nad analitycznym silnikiem, w tym pierwszy algorytm przeznaczony do przetwarzania przez maszynę, znany jako schemat Bernoulliego, uczyniły ją pionierką w dziedzinie programowania.

Mimo licznych wyzwań jako kobieta w męsko zdominowanej dziedzinie, Ada Lovelace wykazała się inteligencją, wizją i determinacją, które pozwoliły jej na dokonanie przełomowych odkryć w dziedzinie komputeryzacji. Jej notatki dotyczące analitycznego silnika są uważane za pierwszy przykład programowania komputerowego, co czyni ją jedną z najważniejszych postaci w historii technologii.

Podsumowanie

Przez wieki wpływowe kobiety nie tylko kształtowały bieg historii, ale również przecierały szlaki w dziedzinach nauki, kultury, mody i obrony praw, często robiąc to w obliczu ogromnych wyzwań i przeciwności. Ich niezłomność, wynalazczość i odwaga stanowią bogate dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia do realizacji własnych marzeń i ambicji. Ich historie, pełne osiągnięć i przełomów, przypominają nam o potężnym wpływie, jaki jednostki mogą mieć na kształtowanie naszej wspólnej przyszłości.

Podkreślając role kobiet takich jak Maria Skłodowska-Curie, Coco Chanel czy Helen Keller, przypominamy światu, że ich wkład w naukę, kulturę i społeczeństwo ma ogromne znaczenie. Dzięki temu zapewniamy, że ich historie nie zostaną zapomniane, ale będą dalej inspirować do działania, edukacji i zmian. Mając to na uwadze, warto kontynuować badania i dialog na temat wpływu kobiet, ponieważ ich opowieści stanowią nieocenioną część naszej kolektywnej pamięci i tożsamości.

Detektyw Murdoch 1
Detektyw Murdoch 2
Detektyw Murdoch 3
Detektyw Murdoch 4
Detektyw Murdoch 5
Detektyw Murdoch 6
Tom Jones 1
Tom Jones 1

YT promo: https://www.youtube.com/watch?v=0GgS1Z_nksA

Ostatnie wiadomości

...
Nov 10, 2023
Nowe produkcje Epic Drama: seriale kryminalne przyciągające widzów
Close
30.10.2023 15:01:29

Tom Jones - czy miłość zwycięży?

Porywająca ekranizacja powieści Henry'ego Fieldinga

Już w środę 1 listopada premiera czteroodcinkowego serialu "Tom Jones". To idealna pozycja dla miłośników romansów kostiumowych. 

Tom Jones został porzucony jako niemowlę; uratował go i adoptował wiejski dżentelmen, pan Allworthy. Dziś Tom jest wolnym duchem, miłym i przystojnym młodym mężczyzną, bardzo lubianym przez kobiety. Niestety, wszyscy pamiętają o jego niskim urodzeniu, więc kiedy zakochuje się — z wzajemnością — w bogatej dziedziczce, Sophii Western, rodziny obojga starają się ich rozdzielić. Tom wyjeżdża w niesławie, a Sophia ucieka z domu, aby uniknąć zaaranżowanego małżeństwa z Williamem Blifilem, spadkobiercą Paradise Hall. Dziewczyna jest gotowa porzucić wszystko dla Toma... W każdym razie do chwili, kiedy dowiaduje się, że jej ukochany nie potrafi sobie odmówić romansowania z innymi kobietami. W końcu oboje trafiają do Londynu; Sophia szybko przekonuje się, że życie młodej kobiety w londyńskich wyższych sferach może być okrutne i niebezpieczne.

Premiera w środę 1 listopada, kolejne odcinki co tydzień o tej samej porze. 

Close
04.09.2023 14:12:59

Niezawodny Detektyw Murdoch

"Lato z kryminałem" już za nami, ale zagadek do rozwiązania nie ubywa!

Detektyw Murdoch nie miał urlopu i przez całe wakacje rozwiązuje dla nas sprawy kryminalne w 16. sezonie serialu. To jeszcze nie koniec! Już jutro zobaczymy szesnasty odcinek serii, a pozostałe osiem premierowych odcinków zostanie wyemitowane w kolejne wtorki, jak zawsze o 21:30. 

Już jutro Murdoch w ciemnym zaułku spotka Leo O'Rourke'a, byłego znajomego z czasów pracy przy wyrębie lasu. O'Rourke po 32 latach wyszedł z więzienia — a teraz chce, żeby Murdoch udowodnił jego niewinność. Murdoch poprowadzi również między innymi  śledztwo w sprawie morderstwa handlarza dzieł sztuki, właściciela nielegalnego zbioru rysunków erotycznych oraz w sprawie nagłej śmierci maestro Victora Serrano z nowoutworzonej orkiestry symfonicznej w Toronto.

Na koniec sezonu nastąpi nieoczekiwany zwrot akcji, ale w tej chwili nie możemy zdradzić nic więcej...

Close
09.11.2022 19:06:50

3. sezon "Okrętu" najlepszy w historii serialu

Seanse powtórkowe nowego sezonu już w grudniu!

Nowa, 10-odcinkowa seria, w Niemczech i Wielkiej Brytanii została okrzyknięta przez krytyków jako „wizualnie oszałamiająca” i „trzymająca w napięciu”. Uznano ją również za najlepszą w historii serialu. Fani pierwszych dwóch sezonów mogą więc spodziewać się ekscytującej rozrywki, zapierających dech w piersiach krajobrazów i nowej, gwiazdorskiej obsady!

Wszystkich, którzy przegapili odcinki nowego sezonu, zapraszamy na emisje powtórkowe w okresie świątecznym. Począwszy od 26 grudnia będziemy emitować wieczorami po dwa odcinki serialu. Serdecznie zapraszamy!

 

Close
25.03.2022 18:43:09

Kolejna adaptacja prozy Agathy Christie

Ta luźna interpretacja prozy uwielbianej autorki zauroczy widzów innowacyjnymi pomysłami, lekkim humorem i świetną grą aktorską.

Zamknięty w sobie, enigmatyczny i poważny Sven Hjerson był niegdyś specjalistą w dziedzinie profilowania kryminalistycznego. W czasie swojej kariery zawodowej brał udział w wielu głośnych śledztwach, potem nagle postanowił wycofać się
z życia publicznego — choć nikt nie wie dlaczego. Klara Sandberg — osoba nieco chaotyczna, ale odważna i ciepła — jest producentką marnych programów telewizyjnych, która chce stworzyć nowy program kryminalny o prawdziwych zbrodniach z udziałem Hjersona. Ma on być punktem zwrotnym jej kariery, ale jest problem, Klara nigdy nie poznała osobiście Hjersona. Historia zaczyna się w momencie, gdy Hjerson dowiaduje się o śmierci swojej matki i po raz pierwszy od ponad 30 lat wraca na Wyspy Alandzkie. Klara płynie tym samym promem. Dochodzi do zabójstwa. Zamordowana zostaje młoda dziennikarka. Hjerson i Klara zaczynają rozwiązywać zagadkę morderstwa. On początkowo niechętnie, ona — pełna entuzjazmu...

Close
13.09.2021 15:42:52

Weekendowy maraton morderstw

Jeśli przegapiliście maraton w ten weekend - nie szkodzi!

W najbliższy weekend 18/19 września będziemy rozwiązywać zagadki kryminalne z panną Marple a weekend 25/26 września spotkamy się z detektywem Murdochem. To różni ludzie z różnych epok, ale łączy ich misja walki z przestępczością i przemożna chęć wsadzenia przestępców za kratki.

Close
29.07.2021 20:50:54

"Wiedeńska krew" powraca na antenę

Specjalnie dla fanów zagadek kryminalnych i niekonwencjonalnych metod ich rozwiązywania przypominamy pierwszy sezon serialu "Wiedeńska krew".

Jego akcja rozpoczyna się w Wiedniu w 1906 roku. W tym czasie Wiedeń był miastem filozofii, nauki i sztuki, miejscem, gdzie różne kultury i idee ścierały się przy kawiarnianych stolikach i w przerwach operowych spektakli. Max Liebermann to Anglik — młody, niezwykle zdolny uczeń twórcy psychoanalizy, Zygmunta Freuda. Max spotyka Oskara Rheinhardta, inspektora policji, który zmaga się z wyjątkowo skomplikowaną sprawą serii makabrycznych morderstw. Niezwykła spostrzegawczość Maxa i jego głębokie zrozumienie ludzkich zachowań i patologii sprawiają, że inspektor angażuje go do pomocy w rozwiązywaniu najbardziej tajemniczych i niezwykłych zagadek kryminalnych.

Serial powstał niedawno, ale był już nominowany do prestiżowej austriackiej nagrody Romy; obsada i ekipa także nie są nowicjuszami w świecie nagród telewizyjnych i filmowych, a reżyserzy Umut Dag i Robert Dornhelm oraz scenarzysta Steve Thompson (znany z takich produkcji, jak „Sherlock” czy „Doktor Who”) w ciągu ostatnich dekad otrzymali już wiele wyrazów uznania.

Już od piątku 13 sierpnia znów na antenie Epic Drama, zapraszamy do oglądania!

Close
08.06.2021 12:57:40

Czy znacie już nową Pannę Fisher?

Oto śledztwa w wielkim stylu! Twórcy „Zagadek kryminalnych panny Fisher” przedstawiają nową, współczesną pannę Fisher: ucieleśnienie stylu, uroku i zamiłowania do przygody.

Dotąd Peregrine Fisher nie miała w życiu określonego celu i imała się wielu mało satysfakcjonujących prac — teraz los sprawił, że ma okazję zacząć wszystko od nowa. Czy powtórzy sukces swojej słynnej ciotki i stanie się równie sprytną i skuteczną prywatną detektywką? Nowe odcinki w każdy wtorek o 21:30.

Jest rok 1964. Słynna ciotka Phryne, której Peregrine Fisher nigdy nie poznała, zaginęła na terenie Papui-Nowej Gwinei. Jej ogromny spadek trafia w ręce siostrzenicy, która postanawia pójść w jej ślady. Teraz nowa panna Fisher musi udowodnić, że jest na tyle błyskotliwa, by stać się światowej klasy prywatnym detektywem. Pomagają jej w tym wyjątkowe kobiety z Klubu Poszukiwaczek Przygód, do którego należała także Phryne. Peregrine, choć z natury nieustraszona i łamiąca zasady, jest także zabawna i uroczo skromna. Pomimo niepowodzeń w wielu zawodach – fryzjerki, maszynistki i sprzedawczyni – instynkt przetrwania pozwolił jej utrzymać się na powierzchni. Z dużym bagażem doświadczeń Peregrine jest doskonale przygotowana na nowe, pełne wyzwań życie.  Samodzielność, wrodzona ciekawość, uczciwość i wyostrzone poczucie sprawiedliwości – wszystko to składa się na doskonałą umiejętność rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Już na początku swojej nowej kariery Peregrine będzie musiała stawić czoła skomplikowanym zagadkom. Gwiazda muzyki i jej pomocnik zostają porażeni prądem podczas występu w rozrywkowym programie telewizyjnym. Sytuacja nie wygląda na nieszczęśliwy wypadek. W sprawę zamieszany jest były partner Peregrine, Eric, i to on staje się głównym podejrzanym. Innym razem nowa panna Fisher dostaje się do ściśle tajnej, rządowej placówki naukowej. Na jej terenie stoi rozbity samochód, w którym pani detektyw odnajduje zamarzniętą na śmierć kobietę. Czy Peregrine uda się dotrzeć do sprawców tych zabójstw?

W tytułowej roli występuje Geraldine Hakewill, znana z takich produkcji jak Szaleństwa młodości, Zmyślony czy Disclosure. W pozostałych rolach pojawiają się Joel Jackson (Dżungla, Bitwa o Gallipolli) jako detektyw James Steed, Catherine McClements (W pętli życia, Szczury wodne) jako Birdie Birnside, Luisa Mignone (Wenthworth. Więzienie dla kobiet, Gdybyś tu był) jako Violetta Fellini, Katie Robertson (Incydent w Kettering, Rosehaven) jako Konstabl Connor czy Greg Stone (Ziemia van Diemena, Oranges And Sunshine) jako nadinspektor Sparrow.

Co ciekawe, zarówno Luisa Mignone, jak i Greg Stone zagrali także w serialu o pierwszej pannie Fisher. Mignone wcieliła się w Concettę Fabrizi, natomiast Stone – w magika, Pana Sheridana. Za reżyserię serialu odpowiadają Fiona Banks, Kevin Carlin oraz Lynn Hegarty, natomiast scenariusz stworzyła m.in. Deb Cox, która napisała także kilka odcinków pierwowzoru serii.  

Close
05.03.2021 13:21:47

Gwiazdorska obsada w serialowej adaptacji powieści Singapurskie kleszcze

Singapurskie kleszcze to sześcioodcinkowy serial będący adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa J.G. Farrella, laureata nagrody Bookera. Za realizację odpowiada nagrodzony Oskarem scenarzysta i dramaturg, Sir Christopher Hampton (Pokuta, Niebezpieczne związki). W serialu występują Luke Treadaway, David Morrissey, Jane Horrocks, Colm Meaney oraz Charles Dance. Premiera telewizyjna wyczekiwanej produkcji odbędzie się w niedzielę, 7 marca o 21:30 na kanale Epic Drama.

Akcja serialu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Serial przybliża losy brytyjskiej rodziny mieszkającej w Singapurze, który został wówczas zaatakowany przez Japończyków. Dla eksportera gumy Waltera Blacketta i jego rodziny, Singapur w 1941 r. to świat bogactwa i przywilejów, a rozdarta wojną Europa wydaje się z tej perspektywy bardzo odległa. Jednak plany biznesmena dotyczące wzmocnienia władzy w firmie zostają pokrzyżowane, kiedy pan Webb, partner biznesowy Blacketta, zostaje ubezwłasnowolniony, a udziały Waltera w spółce mają przypaść jego synowi, Matthew. Walter wraz z córką Joan muszą zadbać o własne dziedzictwo: zrobią wszystko, aby pozbyć się zagrożenia, jakim jest dla nich Matthew. Joan chce go uwieść, ale młodzieniec poznaje tajemniczą chińską dysydentkę, Verę Chiang, i ku niej kieruje swoje uczucia. Podczas gdy kontynent pogrąża się w chaosie wojny, zakazana miłość rozkwita, a epoka kolonialnych przywilejów chwieje się w posadach.

W postać głównego bohatera, Matthew Webba, wciela się laureat Nagrody im. Oliviera, Luke Treadaway (Dziwny przypadek psa nocną porą, Próba niewinności, Traitors). Zdobywca wielu nagród, David Morrissey (Zaginiony, Brytania, The Walking Dead) gra bezwzględnego handlarza kauczuku, Waltera Blacketta, zaś w rolę jego biznesowego partnera, Webba, wciela się Charles Dance (Gra o Tron, I nikogo już nie było). Jane Horrocks (Absolutnie fantastyczne, Jej głos) wciela się w Sylvię Blackett, żonę Waltera. Colm Meaney (Star Trek: Następne pokolenie, Star Trek: Stacja kosmiczna, Kotka na gorącym blaszanym dachu) gra Majora Brendana Archera. W serialu występują także Luke Newberry (In The Flash) jako Monty, syn Waltera, a także Bart Edwards (UnREAL, Peep Show) jako James Ehrendorf, Christoph Guybert (Sakho & Mangane, Falco) jako Dupingy, Georgia Blizzard jako Joan, córka Waltera, oraz Elizabeth Tan jako Vera Chiang.

J.G. Farrell (1935-1979) napisał Trylogię Imperium, w której skład wchodzą powieści Niepokoje (1970), Oblężenie Krisznapuru (1973) oraz Singapurskie kleszcze (1978). Każda z nich dotyczy różnych aspektów panowania kolonialnego. Farrell otrzymał nagrodę Bookera w 1973 roku. W 2010 roku wyróżniono go pośmiernie nagrodą Lost Man Booker Prize. Pisarz utonął w wieku 44 lat podczas wędkowania na brzegu County Cork.

Premierowy odcinek serialu Singapurskie kleszcze 7 marca o 21:30 na kanale Epic Drama. Emisja kolejnych odcinków w każdą niedzielę o tej samej porze.

Close
04.02.2021 16:53:30

Panna Marple

Oparty na serii książek Agathy Christie serial w soboty na Epic Drama

Historie o tajemniczych morderstwach i próbach ich rozwiązania z popularnych seriali takich jak „Endeavour: Sprawy młodego Morsa” i „Detektyw Murdoch” cieszą się uznaniem wielu widzów. Nadszedł czas, by do grona doświadczonych profesjonalistów dołączyła kobieta detektyw: Panna Marple. Serial oparty jest na powieściach Agathy Christie, z której pierwsza z udziałem starszej pani detektyw, „Morderstwo na Plebanii”, ukazała się w 1930 roku. Premiera produkcji „Panna Marple” już
w najbliższą sobotę, 6 lutego o godz. 21:30 na kanale Epic Drama.

Panna Jane Marple to urocza starsza pani, kwintesencja angielskiej starej panny z zamiłowaniem do ogrodnictwa. Mieszka w urokliwej wiosce St Mary Mead. Jej niepozorny wygląd skrywa ostrą jak brzytwa intuicję do rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Panna Marple ma niezwykle bystry, analityczny umysł, a przy tym wydaje się, że wręcz przyciąga zbrodnie i morderstwa. Miejscowa policja, choć początkowo niechętna, szybko odkrywa, że jej wyjątkowe zdolności mogą być niezwykle pomocne. Panna Marple prowadzi śledztwa w sprawach tajemniczej śmierci nielubianego pułkownika Luciusa Protheroe, zabójstwa dokonanego w pociągu czy ciała młodej kobiety znalezionego w bibliotece, a nawet morderstwa, do którego jeszcze nie doszło!

W pierwszych trzech sezonach serialu w postać Panny Marple wciela się Geraldine McEwan. Słynna brytyjska aktorka zagrała sprytną i ciekawską Jane Marple także w kilku adaptacjach powieści królowej kryminałów – „Noc w bibliotece”, „Morderstwo na plebanii”, „4.50 z Paddington” i „Morderstwo odbędzie się”. W 2005 roku otrzymała nominację do Nagrody Satelity za wybitną kreację w czterech filmach.

McEwan jest znana telewizyjnej publiczności dzięki występom w filmach „Pełnia życia panny Brodie” oraz „Nie tylko pomarańcze”. Za ten drugi otrzymała w 1991 roku nagrodę BAFTA. W 2010 roku użyczyła swojego głosu do filmu animowanego „Tajemniczy świat Arrietty”. Zmarła zaledwie pięć lat później, w 2015 roku.

„Dzięki roli Panny Marple czuję, jakby powierzono mi skarb narodowy. Zdążyłam go już polubić i zaopiekować się nim”, powiedziała.

Obok Geraldine Mc Ewan w serialu „Panna Marple” występują znamienici aktorzy, którzy zagrali w filmie „Noc w bibliotece”. W przyjaciółkę Panny Marple, Dolly, wciela się Joanna Lumley. Ponadto w serialu pojawiają się Simon Callow jako Colonel Melchett, David Walliams jako George Bartlett oraz Jamie Theakston jako Mark Gaskell.

„Praca nad tymi adaptacjami z tak utalentowanymi scenarzystami przyniosła mi wiele radości. Wiernie odtworzyliśmy ducha powieści, ale dodaliśmy kilka niespodzianek, które utrzymają zagorzałych fanów w napięciu. Oglądając serial dowiemy się wiele o przeszłości Panny Marple”, zapewnił producent serialu, Damien Timmer.

Close
01.02.2021 12:23:55

„Biała królowa”

Przejmujący dramat kostiumowy już w lutym na Epic Drama. W rolach głównych Rebecca Ferguson i Max Irons

W środę, 3 lutego o 21:30, kanał Epic Drama pokaże premierowy odcinek dramatu kostiumowego „Biała Królowa”. Akcja tej wielowarstwowej epickiej sagi opartej na powieściach historycznych Philippy Gregory pt. „Biała Królowa”, „Czerwona Królowa” oraz „Córka Twórcy Królów” (saga „Wojna Dwu Róż”), rozgrywa się w XV-wiecznej Anglii.

„Biała Królowa” to angażujący obraz jednego z najbardziej dramatycznych i burzliwych okresów
w historii Anglii. Opowieść o miłości i pożądaniu, uwodzeniu i podstępie, zdradzie i morderstwie, została przedstawiona z perspektywy trzech różnych, ale równie niepokornych kobiet – Elizabeth Woodville, Margaret Beaufrot i Anny Neville. W pogoni za władzą knują, manipulują i kuszą, by zdobyć angielski tron.

Jest rok 1464, okres przed rządami dynastii Tudorów. Wojna o to, kto jest prawowitym królem, dewastuje całą Anglię. Toczy się gorzki spór pomiędzy rodem Yorków i Lancasterów. Wywodzący się z rodu Yorków młody i przystojny Edward IV zostaje koronowany na króla Anglii z pomocą mistrzowskiego manipulatora, Lorda Warwicka, „twórcy króla”. Jednak kiedy Edward zakochuje się w najpiękniejszej kobiecie w kraju, pochodzącej z plebejskich Lancasterów Elizabeth Woodville, plan Warwicka dotyczący kontrolowania tronu legnie w gruzach. Toczy się zacięta walka o wysoką stawkę pomiędzy Elizabeth, jej najbardziej zagorzałą przeciwniczką, Margaret Beaufort i Anne Neville, która jest pionkiem własnego ojca w grze o tron. Nadchodzi bitwa o władzę, w której to kobiety pociągają za sznurki.

W serialu występują: Rebecca Ferguson („Mission Impossible”, „Król rozrywki”) jako Elizabeth Woodville, Max Irons („Trzy dni Kondora”, „The Little Matchgirl”, „Tutanchamon”) jako Edward IV, James Frain („Elementary”, „Star Trek: Discovery”) jako Lord Warwick, Amanda Hale („Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”) jako Margaret Beaufort, Janet McTeer („Ozark”) jako Jacquetta Woodville, Faye Marsay („Gra o tron”) jako Anne Neville oraz Aneurin Barnard („Dunkierka”) jako Richard, książę Gloucester.

„Biała Królowa” to pasjonująca historia, w której miłość, kłamstwa, intrygi i śmierć przenikają się, a przedstawiona w niej gra o tron wydarzyła się naprawdę i zdeterminowała losy Wielkiej Brytanii. Serial otrzymał trzy nominacje do Złotych Globów, cztery nominacje do nagrody Emmy oraz jedną do People’s Choice.

Premiera „Białej Królowej” w środę 3 lutego o 21:30 na kanale Epic Drama.

Close
22.01.2021 13:17:44

Babilon Berlin

Wielokrotnie nagradzany serial kryminalny powraca z 3. sezonem. Premiera 28 stycznia na Epic Drama!

W czwartek 28 stycznia o godzinie 21:30 kanał Epic Drama wyemituje premierowy odcinek 3. sezonu uznanej przez krytyków, najdroższej nieanglojęzycznej produkcji telewizyjnej, „Babilon Berlin”.

Berlin, wrzesień 1929 roku. Metropolia pogrąża się w chaosie. Wszystko ulega radykalnym zmianom – gospodarka, kultura, polityka i podziemny światek. Spekulacja i inflacja zżerają już fundamenty młodej jeszcze Republiki Weimarskiej. Rosnąca bieda i bezrobocie kontrastują z ekscesami i rozpustą nocnego życia miasta i jego ogromną twórczą energią.

W gorącym klimacie spekulacyjnego szaleństwa i zmian politycznych, w studiach filmowych Babelsberg kręcony jest jeden z pierwszych w owym czasie filmów dźwiękowych, w którym występuje gwiazda filmowa Betty Winter. Młoda aktorka umiera tragicznie na planie. Kiedy nadinspektor Rath
i policyjna stażystka Charlotte Ritter rozpoczynają śledztwo w tej sprawie, kolejne zgony potwierdzają ich podejrzenia – nie był to nieszczęśliwy wypadek, a morderstwo. Wstępne dochodzenie sugeruje związek z berlińskim światkiem podziemnym. Znów pojawia się Ormianin, który we wszystkim macza palce. To on sfinansował film, więc wszystko wskazuje na wojnę między szefami podziemia. Kiedy jego partner biznesowy, Walter Weintraub, zostaje zwolniony z więzienia, obaj podejmują walkę
o przetrwanie.

„Babilon Berlin” to wielowarstwowy i zrealizowany z rozmachem serial z udziałem wielu znakomitych aktorów. W 3. sezonie w obsadzie pojawią się nowi aktorzy: Ronald Zehrfeld, Meret Becker, Sabin Tambrea, Hanno Koffler, Martin Wuttke, Trystan Putter, Peter Jordan, Caro Cult, Saskia Rosendahl
i Bernhard Schütz.

Serial zachwycił krytyków na całym świecie i zdobył wiele międzynarodowych nagród, w tym: Deutscher Fernsehpreis, Grimme Prize, BAMBI dla najlepszego niemieckiego serialu telewizyjnego, Bayerischer Fernsehpreis, Austrian Romy, Hiszpańską Nagrodę Telewizyjną Premios Onda oraz nagrodę Magnolia na Festiwalu Telewizji w Szanghaju. Europejska Akademia Filmowa przyznała serialowi nowo powstałe wyróżnienie za osiągnięcia w produkcji seriali fabularnych (European Achievement in Fiction Series Award).

Premiera 3. sezonu serii „Babilon Berlin” na Epic Drama już w czwartek, 28 stycznia o 21:30.

 

Close
06.12.2017 06:20:00

Harlots

Osadzony w realiach XVIII-wiecznego Londynu za czasów panowania Jerzego I, Harlots to przejmujący dramat przedstawiający zupełnie nowe spojrzenie na najcenniejsze komercyjne zajęcie w mieście – seks. Serial zainspirowany historiami prawdziwych kobiet przedstawia losy Margaret Wells (w tej roli Samantha Morton) oraz jej córek; obserwujemy ją, gdy stara się pogodzić role matki i właścicielki domu publicznego. Kiedy jej biznes podlega atakom ze strony Lydii Quigley (Lesley Manville), rywalki o bezwzględnym zacięciu, Margaret odpiera atak – nawet jeśli będzie to oznaczało, że jej własna rodzina zostanie zagrożona. Brown Findlay wystąpi w roli Charlotte, najstarszej córki Margaret, będącej najbardziej pożądaną kurtyzaną w mieście – która zaczyna borykać się ze swoją pozycją zarówno w społeczeństwie, jak i wśród swoich najbliższych.
1/0

Napisany przez docenioną dramaturg i scenarzystkę Moirę Bufni (Jane Eyer, Tamara i mężczyźni), stworzony przez Moirę Bufni i Alison Newman, Harlots stanowi pierwsze zlecenie dla Monumental Pictures, niezależną frmę założoną przez nominowane do Oscara producentki Alison Owen (Sufrażystka, Tulipanowa Gorączka) i Debrę Hayward (Bridget Jones 3, Nędznicy).

W Londynie lat 60. XVIII wieku na każdym rogu znajdowały się domy publiczne prowadzone przez kobiety, które były równocześnie przedsiębiorcze i nieustępliwe. W dużej mierze historia je ignorowała, a ich historie są za to szokujące, brutalne, dowcipne i prawdziwe.
Alison Owen, producent wykonawczy
Close
20.02.2018 12:00:00

Zaraza

Czarna śmierć zaczęła zbierać żniwo w XVI-wiecznej Sewilli, wówczas jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych miast na świecie.

Sewilla była portem, do którego przywożono złoto z Nowego Świata; pod płaszczykiem pobożności skrywały się lęk, chciwość i żądza władzy. Klasztory żyły według złagodzonych reguł, funkcjonowanie domów publicznych było prawnie uregulowane, szpitale służyły za grobowce, a wszystkim rządziły mistycyzm i chaos. Mateo, dawny heretyk, musi wrócić do miasta, które skazało go na śmierć. Chce spełnić ostatnią wolę swojego umierającego przyjaciela i uratować Valeria, jego syna z nieprawego łoża. Po przybyciu do Sewilli zostaje aresztowany, ale Inkwizycja ma dla niego propozycję: jeśli uda mu się rozwiązać tajemnicę serii popełnionych w mieście morderstw, zostanie ułaskawiony. Dla Mateo to kwestia życia i śmierci. Na ulicach piętrzą się stosy trupów, a on zostaje wciągnięty w spisek, który najwyraźniej sięga samych szczytów władzy w mieście. Zaraza zabija coraz więcej ludzi, bramy Sewilli zostają zamknięte, presja jest coraz większa: Mateo musi znaleźć mordercę. „Zaraza" to wyjątkowy thriller, pełen spisków, intryg i zdrad, trzymający w napięciu do ostatniej chwili.

1/5
Close
24.01.2019 12:26:37

Drugi sezon serialu Restauracja

Restauracja powraca na antenę. Premierowe odcinki drugiego sezonu popularnej produkcji już od 3 lutego.

Akcja drugiego sezonu zaczyna się w roku 1955. Rozkwitają kolejne uczucia, bohaterowie podejmują ryzykowne działania, a na światło dzienne wychodzą mroczne tajemnice.

Helga stara się za wszelką cenę kontrolować codzienne życie swoich synów, Gustafa i Petera, a także córki Niny. Po rozpadzie małżeństwa Nina zaczyna nowe życie, wkładając całą energię w stworzenie klubu jazzowego i odbudowę relacji z własną córką. Nina wciąż kocha Callego, którego znakomite umiejętności kulinarne zapewniają mu awans — niestety, inne wydarzenia sprawiają, że tych dwoje wciąż nie może cieszyć się swoją miłością. Peter nie pracuje już w restauracji, ale jego niechęć do brata, Gustafa, wciąż rośnie. Tymczasem kelnerka Maggan chce, aby kobiety miały większą reprezentację w związku zawodowym. Jej oczekiwania odzwierciedlają zmiany zachodzące w całej Szwecji, która stopniowo przekształca się z kraju podziałów klasowych w znane nam dzisiaj państwo socjalne.

Close
09.07.2019 12:32:39

Wielkie Kino w każdą sobotę lipca

W letnie wieczory Epic Drama zaprasza na filmy, które na trwałe wpisały się w kanon światowej kinematografii i żadnego widza nie pozostawią obojętnym.

Już 13 lipca zapraszamy na znakomity thriller, rozgrywający się w słonecznych Włoszech lat pięćdziesiątych. „Utalentowany pan Ripley” to opowieść o wyrachowanym młodym człowieku, przekonanym o tym, że lepiej być fałszywym „kimś”, niż pozostać nikim. Zamożny przedsiębiorca zatrudnia głównego bohatera, aby ten pojechał do Włoch i sprowadził z powrotem do Anglii jego syna, playboya Dickiego. Tom Ripley szybko wkrada się w łaski Dickiego i jego przyjaciółki, snując skomplikowaną intrygę pełną fałszu i zbrodni.

Close
10.04.2020 04:53:29

Wielkanocne zagadki

Świąteczny maraton najlepszych kryminałów

W te święta zapraszamy na najlepsze seriale kryminalne i sensacyjne emitowane na naszej antenie. Dedykowane pasmo obejmie takie produkcje jak „Projekt Błękitna Księga”, „Detektyw Murdoch”, „Agatha: prawdziwe morderstwo”, "Endeavour: Sprawy młodego Morsa", "Zagadki kryminalne panny Fisher" i wiele innych.

Przez cały dzień od soboty 11 kwietnia do poniedziałku 13 kwietnia. Serdecznie zapraszamy!

 

Close
07.07.2020 02:31:25

We francuskim stylu

W lipcu na kanale Epic Drama przyjrzymy się powojennym losom Francji.

"Spikerka" i "Kolekcja" to dwa seriale, których akcja rozgrywa się we Francji po II wojnie światowej — w czasach odrodzenia, ożywienia i odnowy. Kraj po wojnie powstał z popiołów: wreszcie był czas na modę, rozrywkę, walkę o prawa kobiet i wolność obyczajową. Często jednak moda, piękno i uroki życia były tylko maskami dla mrocznych tajemnic z przeszłości i współczesnych problemów.

Zapraszamy na dwa odcinki w każdą środę od 8 lipca, o godz. 21:30.

 

Close
07.11.2019 08:51:11

Już w poniedziałek dalsze losy bohaterów "Świat w ogniu: Początki"

Kasia coraz mocniej angażuje się w działania ruchu oporu podczas gdy w Louvain odwaga Harry'ego zostaje wystawiona na próbę. Z czym przyjdzie się zmierzyć pozostałym bohaterom?

W każdy poniedziałkowy wieczór, aż do 16 grudnia, o 21:30 wyświetlimy kolejne premierowe odcinki tej wciągającej, wielowątkowej opowieści o życiu zwykłych ludzi tuż po wybuchu II Wojny Światowej. Zwykłe życie, którego często nie doceniamy na codzień, staje się areną do walki o przetrwanie. Dramatyczne wybory życiowe stają się chlebem powszednim a najtrudniejsze decyzje trzeba podjąć w ułamku sekundy. Jak zmieniło się życie ludzi, uwikłanych mimo woli w ten okrutny konflikt? Jaką drogę przebyli by ocalić życie, nie tylko swoje ale często też innych ludzi? Zobaczcie, jak twórcy serialu spletli wątki bohaterów z często odległych krajów, by ukazać pierwszy rok działań wojennych. 

1/1
Close
24.02.2020 04:57:05

Wielkie kino w Epic Drama

Pamiętajcie, że wyświetlamy nie tylko seriale

Epic Drama to nie tylko ulubione przez szeroką publiczność pasjonujące opowieści serialowe, ale również intrygujące propozycje fabularne, w tym produkcje stanowiące kanon światowego kina. W marcu wyemitujemy m.in. film "Hollywoodland" z niezapomnianymi kreacjami Bena Afflecka i Adriena Brody.

Rok 1959: prywatny detektyw bada sprawę tajemniczej śmierci George'a Reevesa, odtwórcy roli Supermana w telewizyjnym serialu. Stopniowo odkrywa powiązania tej sprawy z własnym życiem. Czy wpływ na rozwój wypadków mógł mieć domniemany romans aktora z Toni Mannix, żoną kierownika produkcji w wytwórni filmowej?

Hollywoodland

Sobota 28 marca, godz. 21:30

Rok: 2006

Czas trwania: 126 min

Twórcy: Allen Coulter

Obsada: Adrien Brody, Diane Lane, Ben Affleck, Bob Hoskins, Robin Tunney

Close
15.04.2020 06:29:57

Ręka La Garduñi. Dalsze losy Mateo, Valerio i Teresy

Ciesząca się ogromną popularnością, jedna z największych hiszpańskich produkcji filmowych ostatnich lat, powraca pod nowym tytułem na antenę kanału Epic Drama.

Tło drugiego sezonu "Zarazy" stanowi wciąż XVI-wieczna Sewilla, która po okresie epidemii odzyskuje swą pozycję jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych miast na świecie. Okres prosperity przynosi ze sobą gwałtowny wzrost populacji miasta, co przysparza niemałe trudności rządzącym, starającym się wyżywić mieszkańców i zachować ład społeczny. Ogromne nierówności ekonomiczne rodzą niezadowolenie, co z kolei podsyca działalność grup przestępczych. Lokalna mafia, La Garduña, korzysta z koniunktury i niezdolności polityków do nadzorowania miasta, kontrolując prostytucję, sprzedaż alkoholu i czarny rynek żywności.

Gromadzący przed odbiornikami rekordową liczbę widzów serial już w tym momencie uznawany jest za jedną z najciekawszych propozycji hiszpańskiej telewizji ostatnich lat. Zdjęcia realizowano w blisko 130 lokalizacjach, a 200-osobowa ekipa techniczna z bezprecedensową dokładnością odtworzyła realia XVI-wiecznej Sewilli. Ta nowocześnie zrealizowana, doceniona przez krytyków wysokobudżetowa produkcja (koszt odcinka sięga 1,5 mln euro), bije kolejne rekordy oglądalności, będąc w ostatnich latach absolutnym hitem na Półwyspie Iberyjskim.

Premierowe odcinki w czwartki o 22:30 na Epic Drama

Close
05.06.2020 05:58:37

Mansfield Park

Ujmująca ekranizacja ponadczasowej powieści Jane Austin na kanale Epic Drama.

Początek XIX w. Fanny wychowuje się w kochającej, ale bardzo biednej rodzinie. Rodzice, chcąc dla niej lepszego życia, wysyłają ją do posiadłości bogatych ciotek w Mansfield Park. W nowym otoczeniu Fanny zdobywa nowe umiejętności i dobre wychowanie, świetnie jeździ konno, zaczyna także pisać. Kiedy do Mansfield Park przybywa eleganckie, ale skryte rodzeństwo, Henry i Mary Crawfordowie, zaczynają się intrygi i romanse...

W filmie warto zwrócić uwagę na znakomitego brytyjskiego dramaturga, Harolda Pintera, laureata literackiej Nagrody Nobla, który zagrał w tym filmie rolę Sir Thomasa Bertrama, zamożnego wuja Fanny.

Premiera na kanale Epic Drama w sobotę 27 czerwca,  o godz. 21:00.

Close
28.08.2020 16:19:35

Dezerter

Ekskluzywna premiera polsko-niemieckiej koprodukcji wojennej już wkrótce na Epic Drama!

Ta epicka opowieść o wojnie, zdradzie i miłości porusza autentycznością wątków i ukazanych postaci. Lato 1944 r. Walter, młody, niemiecki żołnierz przemieszcza się na front wschodni, kiedy jego pociąg zostaje wykolejony na skutek wybuchu. Walter wychodzi z opresji cało, ale zamiast do Rosji trafia do niewielkiego oddziału walczącego z partyzantami w polskich lasach. Wkrótce musi wybierać między obowiązkiem i wykonywaniem brutalnych rozkazów sadystycznego dowódcy a głosem sumienia. W dodatku Walter zakochuje się w polskiej partyzantce, Wandzie, która zachodzi z nim w ciążę.

Film oparto na bestsellerowej powieści Siegfrieda Lenza, napisanej w 1951 r., ale opublikowanej dopiero w 2016 r., dwa lata po śmierci autora. Książka zyskała dużą popularność w Europie i Azji, kiedy w 2020 r. ukazał się jej angielski przekład. Film był kręcony głównie w Polsce, a ekipa pracująca przy jego produkcji to w większości Polacy. Jedną z głównych ról zagrała polska aktorka Małgorzata Mikołajczak.

Premiera: sobota 12 września, godz. 21:30

Close
11.09.2020 18:15:46

PANNA SCARLET I KOMISARZ

Już w najbliższy wtorek 15 czerwca o 21:30 kanał Epic Drama rozpocznie emisję nowego serialu kryminalnego zatytułowanego „Panna Scarlet i Komisarz”. Główna bohaterka, Eliza Scarlet, jest wykształconą, odważną młodą kobietą graną przez Kate Phillips („The Crown”, „Peaky Blinders”). Występuje u boku Stuarta Martina („Babylon”, „Jamestown”), który wciela się w rolę komisarza Williama Wellingtona.

Już w najbliższy wtorek 15 czerwca o 21:30 kanał Epic Drama rozpocznie emisję nowego serialu kryminalnego zatytułowanego „Panna Scarlet i Komisarz”. Główna bohaterka, Eliza Scarlet, jest wykształconą, odważną młodą kobietą graną przez Kate Phillips („The Crown”, „Peaky Blinders”). Występuje u boku Stuarta Martina („Babylon”, „Jamestown”), który wciela się w rolę komisarza Williama Wellingtona.

Akcja serialu rozgrywa się w czasach, gdy małżeństwo było jedyną opcją zabezpieczenia finansowego dla kobiety. Eliza, po nagłej śmierci ojca, zostaje bez środków do życia. W spadku dostaje jedynie prowadzony przez niego interes - agencję detektywistyczną. Wiktoriański Londyn rządzi się jednak swoimi prawami i aby działać w świecie zdominowanym przez mężczyzn, Eliza potrzebuje partnera. I tu pojawia się komisarz Wellington, przyjaciel rodziny i detektyw Scotland Yardu, którego mentorem był niegdyś ojciec Elizy. Jest hazardzistą, pijakiem i kobieciarzem, ale darzy Scarlet szczerym, braterskim uczuciem -  choć może nie tylko?

Pozostali bohaterowie: Moses (Ansu Kabia) i Rupert Parker (Andrew Gower) także wspierają Elizę, która postanawia zostać detektywem. Moses, bystry oszust
z Jamajki, pracuje w nocnym klubie w Soho. Przyjechał do Londynu, by rozpocząć nowe życie. Mimo, że ich pierwsze spotkanie nie jest zbyt udane, ostatecznie tworzą niezwykły sojusz. Natomiast Rupert Parker jest bogatym młodym mężczyzną, którego dominująca matka jest niezmiernie niezadowolona z faktu, że jej jedyny syn jest stanu wolnego. Zmusza go do oświadczenia się Elizie. Przerażony Rupert zwierza się Scarlet, że nie chce być żonaty. Ponieważ oboje są ludźmi pragnącymi niezależności, wkrótce wpadają na pomysł wyjścia z tej sytuacji.

Wciągająca, sześcioczęściowa seria opowiada o pełnych napięcia relacjach między Elizą i komisarzem, którzy łączą siły, aby w każdym z odcinków rozwiązać nową, zagadkową zbrodnię, osadzoną
w najbardziej mrocznych zakamarkach Londynu lat pięćdziesiątych XIX wieku. Obdarzoną dociekliwym umysłem Elizę bardziej interesuje prowadzenie agencji detektywistycznej niż to, aby zachowywać się „w sposób przystający damie". Nic jednak nie przygotowało jej na wszystkie przeciwności, którym musi stawić czoła w tej trudnej pracy...

Premiera serialu „Panna Scarlet i Komisarz”  na kanale Epic Drama we wtorek 15. września o  godz. 21:30.

PANNA SCARLET I KOMISARZ

 

Close
15.10.2020 17:43:29

NOWY THRILLER „Fotograf śmierci”

Premiera nowego serialu „Fotograf śmierci” na kanale Epic Drama w środę, 21 października, o godz. 21:30.

Epic Drama zaprasza na nowy, wciągający serial „Fotograf śmierci”,  którego akcja  toczy się pod koniec lat 80. XIX w., kiedy to praktyka fotografowania zmarłych zyskała popularność w całej Europie a zdjęcie ukochanej osoby było najcenniejszą po niej pamiątką.

Ten sześcioczęściowy serial został stworzony przez Johna Mortona oraz Imogen Murphy. Międzynarodową obsadę tworzą: wielokrotnie nagradzany aktor – Michael Smiley („Lista płatnych zleceń”, „Luther”, „Żądza krwi”) jako Brock Blennerhasset, Kerr Logan („Gra o tron”, „Victoria, znaczy zwycięstwo”) jako Conall Molloy, Eileen O'Higgins („Brooklyn”, „Maria, królowa Szkotów”) jako Nancy Vickers i Aidan O'Hare („Zdążyć przed zmrokiem”, „Jackie”) jako detektyw Frederick Regan.

Brock Blennerhasset – czołowy fotograf pamiątkowy w Irlandii – musi ożywić swój biznes po wypadku. Werbuje do pomocy lojalnego i skutecznego asystenta, byłego grabarza – Conalla Molloya i dawno nie widzianą siostrzenicę – Nancy Vickers, której zleca pomoc w prowadzeniu firmy.

Choć początek współpracy tej trójki nie wróżył dobrze, biznes zaczyna się rozwijać. Wkrótce jednak okazuje się, że na tym niszowym rynku działa ktoś złowrogi i śmiertelnie niebezpieczny. Prowadzący śledztwo detektyw Frederick Regan podejrzewa, że zabójca zarabia na zdjęciach zmarłych ludzi. Kiedy liczba zgonów zaczyna niebezpiecznie wzrastać, Blennerhasset, Molloy i Vickers muszą powstrzymać mordercę, który nie tylko chce zniszczyć im biznes, ale także zrujnować życie.

W „Fotografie śmierci” występują także Jimmy Smallhorne („Taken Down”, „Clean Break”) jako Cecil Carruthers, Mark Rendall („Pożegnanie”, „Wersal: prawo krwi”) jako Percy Cummins, Peter Campion („Derry Girls”, „Kat i Alfie: Redwater”) jako Henry Vickers oraz Martin Donovan („Wielkie kłamstewka”, „451 stopni Fahrenheita”) jako Bushrod Whacker.

 

Premiera nowego serialu „Fotograf śmierci” na kanale Epic Drama w środę, 21 października, o godz. 21:30.

Close
28.10.2020 14:43:14

„Duchy z Enfield”

Jedno z najgłośniejszych zjawisk paranormalnych XX wieku…

„Duchy z Enfield”

Nowy, trzyczęściowy miniserial Epic Drama pt. „Duchy z Enfield” to historia oparta na zdarzeniach opisanych przez Guya Lyona Playfaira w książce „This House is Haunted”. Główną rolę w filmie odtwarza popularny brytyjski aktor Timothy Spall (seria „Harry Potter”, „Jak zostać królem”), któremu na ekranie towarzyszą Matthew Macfadyen („Frost/Nixon”, „Duma i uprzedzenie”) i Juliet Stevenson („Podkręć jak Beckham”, „Uśmiech Mony Lizy”).

Historia oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce w pozornie zwyczajnym domu w Enfield (Londyn) w 1977 r., zamieszkiwanym przez samotną matkę Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero) wraz z czwórką dzieci. Jednak działy się tam niesamowite rzeczy, wykraczające poza ludzkie wyobrażenia, dlatego zdarzenie obiegło cały świat i nie schodziło z pierwszych stron gazet. Serial „Duchy z Enfield” przedstawia ten incydent sprzed ponad 40. lat i przybliża losy Janet Hodgson (Eleanor Worthington Cox) – 11-latki, która była świadkiem zjawisk paranormalnych, dziejących się zarówno w jej pokoju jak i nawiedzonym domu.

 

Akcja tego brytyjskiego serialu toczy się jesienią 1977 roku w jednej z dzielnic Londynu – Enfield. Pewnej nocy Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero), po tym jak położyła swoje dzieci do łóżka, słyszy w domu niepokojące dźwięki. Idzie na górę, aby zorientować się, skąd dobiegają hałasy. Wtedy dzieci – Margaret i Janet – opowiadają jej historię o komodzie, która w niewytłumaczalny sposób przesunęła się po pokoju.

Wkrótce sprawą zajmie się Maurice Grosse (Timothy Spall), specjalista zajmujący się badaniem zjawisk nadprzyrodzonych, który dostaje zgłoszenie od rodziny. Na miejsce przybywa również Guy Lyon Playfair (w tej roli Matthew Macfadyen) – doświadczony badacz zjawisk paranormalnych. Początkowo podchodzi on do sprawy z nutą sceptycyzmu, jednak obaj wraz z Grossem starają się rozwikłać zagadkę niezwykłych wydarzeń i pomóc młodej Janet Hodgson (Eleanor Worthington-Cox), która najdotkliwiej doświadcza obecności ducha.

„Duchy z Enfield” to gratka dla fanów gatunku. Akcja nabiera tempa, a muzyka klimatycznie buduje nastrój. Wszystko to sprawia, że z zapartym tchem przyglądamy się jak Maurice Grosse i Guy Lyon Playfair starają się rozwikłać dziwne i przerażające wydarzenia rozgrywające się przy 284 Green Street. 

Premiera nowego, mrożącego krew w żyłach miniserialu „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama już w sobotę, 31 października o godz. 21:30.

Close
29.10.2020 10:06:02

WSZYSTKIE STWORZENIA DUŻE I MAŁE

Nowa adaptacja telewizyjna powieści Jamesa Herriota już od niedzieli na EPIC DRAMA

Wspomnienia Jamesa Herriota jako wiejskiego weterynarza z Yorkshire zostały zekranizowane w  nowej, nostalgicznej i zabawnej wersji kultowego brytyjskiego serialu. Premiera “Wszystkich stworzeń dużych i małych” wyłącznie w Epic Drama, w niedzielę 1 listopada o godz. 18:30. Słynny, siedmioczęściowy serial, który niedawno pojawił się w Wielkiej Brytanii na kanale Channel 5, stał się hitem kanału i najlepiej ocenianym serialem w tym roku.

“Wszystkie stworzenia duże i małe” to wzruszająca opowieść o przygodach młodego weterynarza w północnej Anglii lat trzydziestych XX wieku. Świeżo po ukończeniu Glasgow Veterinary College James Herriot (Nicholas Ralph) chce spełnić swoje marzenia o pracy weterynarza w uroczym hrabstwie Yorkshire. Szybko odkrywa, że leczenie zwierząt to także relacje z ich właścicielami — a te w przypadku farmerów z Yorkshire bywają trudne… W Skeldale House James poznaje swoją nową, nieco dysfunkcyjną rodzinę: chaotycznego i nieprzewidywalnego szefa, Siegfrieda Farnona (Samuel West), jego krnąbrnego brata Tristana (Callum Woodhouse) i bystrą panią Hall (Anna Madeley), która o wszystkim decyduje. A kiedy uwagę Jamesa przyciąga miejscowa piękność, Helen Anderson (Rachel Shenton), powodów, dla których warto zostać w Yorkshire, robi się coraz więcej…

Tegoroczna premiera tego wciągającego serialu zbiega się z 50. rocznicą oryginalnego wydania kultowych powieści Herriota w 1970 roku. Od czasu pierwszej publikacji sprzedały się w ponad 60 milionach egzemplarzy i zachwycały pokolenia miłośników zwierząt na całym świecie przez prawie pół wieku. Pierwsza ekranizacja telewizyjna z Robertem Hardym, Christopherem Timothym, Peterem Davisonem i Lyndą Bellingham w rolach głównych miała miejsce w latach 1978-1990. “Wszystkie stworzenia duże i małe” doczekały się również w 1975 roku wersji pełnometrażowej, z udziałem Anthon’ego Hopkinsa.

“Wszystkie stworzenia duże i małe” - premiera wyłącznie na kanale Epic Drama w najbliższą niedzielę, 1 listopada, o 18:30.

Close
18.11.2020 22:12:29

WIZYTA INSPEKTORA

Nowa, znakomita ekranizacja sztuki J.B. Priestleya „WIZYTA INSPEKTORA”

Przedstawiamy nie lada gratkę dla fanów „Morderstwa w Orient Expressie” i innych klasycznych kryminałów. Już w tą sobotę na kanale Epic Drama premiera “Wizyty inspektora”, filmu opartego na sztuce J.B. Priestleya pod tym samym tytułem.

Akcja „Wizyty inspektora” toczy się w 1912 roku i opowiada historię zamożnej rodziny Birling, która świętuje zaręczyny Sheili z Geraldem Croftem. Ich małżeństwo połączy ze sobą dwa odnoszące sukcesy biznesowe rody. Uroczysty wieczór przerywa wizyta inspektora Goole'a, który prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa młodej dziewczyny, byłej pracownicy fabryki pana Birlinga. Przesłuchanie każdego członka rodziny ujawnia nie tylko, że ​​wszyscy mieli związek ze zmarłą dziewczyną, ale także mogli odegrać znaczącą rolę w jej śmierci.

„Wizyta inspektora” oparta jest sztuce autorstwa angielskiego dramatopisarza J. B. Priestleya. Pierwszy raz wystawiona w 1945 roku, jest zaliczana do klasyków teatru angielskiego połowy XX wieku oraz uważana za jedno z najbardziej znanych dzieł autora. Nowa ekranizacja pozostaje wierna oryginałowi, ponieważ rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Scenariusz napisała Helen Edmundson, która w 2018 roku pracowała przy kinowej wersji „Marii Magdaleny” a w 2004 roku zaadaptowała powieść Andrei Levy „Mała wyspa”. Reżyserka Aisling Walsh jest najbardziej znana z pracy przy filmach „Maudie” i „Szkoła dla łobuzów” oraz wyreżyserowała odcinki takich seriali jak: „The Bill” i „Trial & Retribution”.

Inspektor Goole jest grany przez Davida Thewlisa, najbardziej znanego z roli profesora Lupina w serii o Harrym Potterze. Niezapomniane postaci stworzył także w filmach: „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Makbet” (2015), „Teoria wszystkiego” i „Nadzy”, za którą zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes w 1993 roku. Mały ekran też nie jest mu obcy. Uznanie zdobył za drugoplanową rolę jako VM Varga w „Fargo” (2014). Sophie Rundle, która w ostatnich latach pojawiła sie w takich serialach jak: „Peaky Blinders”, „Gentleman Jack” czy „Bodyguard”, gra uciśnioną Evę Smith. Widzowie Epic Drama pamiętają ją z seriali „Jamestown” i „W kręgu zbrodni”. Miranda Richardson wcieliła się w rolę Sybil Birling a znana jest m.in. z serii „Harry Potter”, gdzie zagrała Ritę Skeeter oraz z filmów: „Godziny”, „Made in Dagenham” i „Gra pozorów”. Była nominowana do Oscara za role w „Tom & Viv” i „Układy”. Ken Stott, grający Arthura Birlinga, jest znany z roli Balina z trylogii „Hobbit” oraz seriali: „The Vice” i „Zaginiony”.

„Wizyta inspektora” – premiera wyłącznie na kanale Epic Drama w najbliższą sobotę, 21 listopada, o godz. 21:30.

Przedstawiamy nie lada gratkę dla fanów „Morderstwa w Orient Expressie” i innych klasycznych kryminałów. Już w tą sobotę na kanale Epic Drama premiera “Wizyty inspektora”, filmu opartego na sztuce J.B. Priestleya pod tym samym tytułem.

Akcja „Wizyty inspektora” toczy się w 1912 roku i opowiada historię zamożnej rodziny Birling, która świętuje zaręczyny Sheili z Geraldem Croftem. Ich małżeństwo połączy ze sobą dwa odnoszące sukcesy biznesowe rody. Uroczysty wieczór przerywa wizyta inspektora Goole'a, który prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa młodej dziewczyny, byłej pracownicy fabryki pana Birlinga. Przesłuchanie każdego członka rodziny ujawnia nie tylko, że ​​wszyscy mieli związek ze zmarłą dziewczyną, ale także mogli odegrać znaczącą rolę w jej śmierci.

„Wizyta inspektora” oparta jest sztuce autorstwa angielskiego dramatopisarza J. B. Priestleya. Pierwszy raz wystawiona w 1945 roku, jest zaliczana do klasyków teatru angielskiego połowy XX wieku oraz uważana za jedno z najbardziej znanych dzieł autora. Nowa ekranizacja pozostaje wierna oryginałowi, ponieważ rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Scenariusz napisała Helen Edmundson, która w 2018 roku pracowała przy kinowej wersji „Marii Magdaleny” a w 2004 roku zaadaptowała powieść Andrei Levy „Mała wyspa”. Reżyserka Aisling Walsh jest najbardziej znana z pracy przy filmach „Maudie” i „Szkoła dla łobuzów” oraz wyreżyserowała odcinki takich seriali jak: „The Bill” i „Trial & Retribution”.

Inspektor Goole jest grany przez Davida Thewlisa, najbardziej znanego z roli profesora Lupina w serii o Harrym Potterze. Niezapomniane postaci stworzył także w filmach: „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Makbet” (2015), „Teoria wszystkiego” i „Nadzy”, za którą zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes w 1993 roku. Mały ekran też nie jest mu obcy. Uznanie zdobył za drugoplanową rolę jako VM Varga w „Fargo” (2014). Sophie Rundle, która w ostatnich latach pojawiła sie w takich serialach jak: „Peaky Blinders”, „Gentleman Jack” czy „Bodyguard”, gra uciśnioną Evę Smith. Widzowie Epic Drama pamiętają ją z seriali „Jamestown” i „W kręgu zbrodni”. Miranda Richardson wcieliła się w rolę Sybil Birling a znana jest m.in. z serii „Harry Potter”, gdzie zagrała Ritę Skeeter oraz z filmów: „Godziny”, „Made in Dagenham” i „Gra pozorów”. Była nominowana do Oscara za role w „Tom & Viv” i „Układy”. Ken Stott, grający Arthura Birlinga, jest znany z roli Balina z trylogii „Hobbit” oraz seriali: „The Vice” i „Zaginiony”.

„Wizyta inspektora” – premiera wyłącznie na kanale Epic Drama w najbliższą sobotę, 21 listopada, o godz. 21:30.

Close
25.11.2020 16:47:25

ŻYWI I UMARLI

Parada demonicznego opętania, nawiedzeń i morderstw w nowym thrillerze o zjawiskach nadprzyrodzonych

 ŻYWI I UMARLI

Parada demonicznego opętania, nawiedzeń i morderstw w nowym thrillerze o zjawiskach nadprzyrodzonych już wkrótce na Epic Drama

Żywi i umarli to nowy, emocjonujący, sześcioodcinkowy horror, którego scenarzystami są  Ashley Pharoah i Matthew Graham, współtwórcy i scenarzyści Życia na Marsie i Powstać z popiołów. Premiera w niedzielę 13 grudnia o 21:30 na kanale Epic Drama. Ta niezwykła seria została przyjęta z uznaniem za świetną oprawę wizualną, doskonałą grę aktorską, solidne rysy postaci, nieoczekiwane zwroty akcji oraz fascynującą i przerażającą fabułę.

W rolach głównych zobaczymy Colina Morgana (Przygody Merlina, Legend) jako pionierskiego psychologa Nathana Appleby'ego i Charlotte Spencer (Nędznicy) w roli jego charakternej żony, Charlotte Appleby. Serial rozgrywa się w Somerset w Anglii w 1888 roku, którego społeczność stoi na skraju monumentalnej zmiany - między przestarzałymi, tradycyjnymi sposobami uprawy ziemi a uprzemysłowioną przyszłością opartą na wiedzy naukowej.

Sercem tej małej społeczności jest Nathan Appleby, który po śmierci matki dziedziczy Shepzoy House, położony w pięknej, ale odizolowanej dolinie Somerset. Appleby postanawia ułożyć nowe życie dla siebie i swojej ukochanej żony, ale wkrótce idylla zostaje zakłócona przez dziwne i niepokojące wydarzenia, które niewytłumaczalnie krążą wokół niego. Staje się coraz bardziej niespokojnym człowiekiem, ma obsesję na punkcie udowodnienia istnienia życia pozagrobowego. Czy jest nawiedzony? Dlaczego i przez kogo? W miarę jak nadprzyrodzone zdarzenia stają się coraz częstsze i coraz bardziej przerażające, Nathan zaczyna widzieć i słyszeć niepokojące rzeczy, których nie stworzyła jego wyobraźnia. Odpowiedzi, które znajdzie, zniszczą jego wiarę i przyniosą zagrożenie wszystkim, których kiedykolwiek kochał.

Premiera serialu Żywi i umarli  na antenie Epic Drama w niedzielę 13 grudnia o 21:30. Kolejne odcinki będą emitowane codziennie o tej samej porze, do piątku 18 grudnia. Każdy z sześciu mrożących krew w żyłach odcinków będzie ucztą dla oczu, zrealizowaną z filmowym rozmachem i niesamowitą, zachwycającą scenografią.

 

 

 

Close
18.12.2020 12:44:04

Detektyw Murdoch - NOWY SEZON

10. sezon serialu Detektyw Murdoch w styczniu na kanale Epic Drama. Metodyczny i dziarski detektyw, który w rozwiązywaniu najbardziej makabrycznych morderstw w Toronto wykorzystuje nowatorskie techniki śledcze, powraca w nowym sezonie!

Detektyw Murdoch, uznany i popularny w wielu krajach serial kryminalny, powraca w 10. sezonie. Premierowe odcinki będzie można oglądać na kanale Epic Drama od 4. stycznia 2021 r., w dni powszednie o 20.30.

10. sezon Detektywa Murdocha rozpoczyna się w wielkim stylu. Główny bohater pragnie szczęśliwego życia u boku swojej żony, dr Julii Ogden, i snuje plany zbudowania nowego domu. Niemniej Murdoch nie wie, że Julia po cichu cierpi z powodu poczucia winy – zabiła bowiem swoją prześladowczynię, psychotyczną Evę Pearce.

Próbując zapomnieć o swoim lęku, Julia Ogden zaprasza swoją nowo przyjezdną przyjaciółkę, Suzanne Atherly (Samanthę Bond, Downton Abbey) oraz jej córkę, na bal debiutantek, aby oswoiły się z nowym miejscem. Niestety wystawne wydarzenie zmienia się całkowicie, gdy ktoś morduje jedną z kobiet pragnących poślubić najatrakcyjniejszego kawalera w Toronto.

W kolejnych odcinkach Detektyw Murdoch oraz jego żona muszą stanąć twarzą w twarz
z przypuszczeniem, że z ich winy w więzieniu siedzi niewinny człowiek. Wskazuje na to fakt, że ich dowody w sprawie zostają zakwestionowane przez nowe badania sądowe. Małżeństwo powróci do okropnej przeszłości – momentu, w którym poznali mordercę przekonanego, że posiadł go diabeł.

Constable Crabtree kontynuuje swój związek z tancerką burleski, Niną Bloom (Erin Agostino, 18 to Life), a także decyduje się otworzyć warsztat samochodowy wraz ze swoim bratem Samuelem. Jednak niedługo Constable poznaje nieustraszoną reporterkę, Louise Cherry (Bea Santos, Darken) i wkrótce ich wzajemne zainteresowanie staje się oczywiste. W międzyczasie, ulegając namowom Julii, Rebecca James (Mouna Traoré) kontynuuje naukę, by zostać lekarzem w Medical College for Women.

Murdochowi asystuje także młody, skrupulatny detektyw Watts (Daniel Maslany, Four in the Morning). Wydarzenia z jego życia okazują się leżeć u podstaw jego niekończącego się dochodzenia w sprawie grupy zaginionych kobiet. Jest zuchwały i szorstki, ale jego determinacja w rozwiązywaniu spraw prowadzi służby do nietypowej komuny.

 

W sezonie 10. gościnnie pojawią się:

Samantha Bond (Downton Abbey, Die Another Day)

Alex Paxton-Beesley (Wynonna Earp)

Daniel Maslany (Four in the Morning)

Bea Santos (Darken)

Jonathan Goad (Republic of Doyle)

 

 

 

Peter Stebbings (Bates Motel, The Listener)

Alan Doyle (Republic of Doyle, Newfoundland at Armageddon)

Natasha Negovanlis (Carmilla, Almost Adults)

Robin Dunne (Inhuman Condition, Defiance, Sanctuary)

Richard Clarkin (Goon, Naturally, Sadie)

 

---

 

 

Close